Šolcův dům

Dům dal postavit v roce 1774 (letopočet v podkroví) obchodník s plátnem Hans Friedrich Scholz v tehdy doznívajícím barokním slohu. Ten dodnes připomíná mohutná mansardová valbová střecha, ozdobné tvarování sloupků podstávek nesoucích roubené patro a dvě okna s dochovanými barokními mřížemi.

 

V období klasicistního a empírového slohu získal dům větší a zdvojená okna, nové vnitřní schodiště a dveře. Možná někdy v této době byl dům omítnut a obílen, aby vypadal jako zděný.

Koncem 19. století se zahuštovala zástavba podél regulované řeky, vznikla dnešní ulice U Jezu a bloky byly vyplněny řemeslnickými dílnami a továrničkami. Kdysi izolovaně stojící dům se stal součástí uliční fronty za starým obchodním domem Ještěd.

V osmdesátých letech byla celá okolní čtvrť vybourána, takže v sousedství kulturního domu zůstala roubenka jako solitér v parku. Během posledních třiceti let proběhla řada stavebních prací, při kterých byly obnaženy a restaurovány původní roubené konstrukce a vnitřní prostory adaptovány na kanceláře. V současné době má dům vyměněnou část roubení z důvodu asanace dřevomorky, důkladné izolace proti spodní vodě a novou střechu z moravské břidlice.

V roce 2000 byla přistavěna moderní hospodářská část - samostatný objekt, propojený se starou budovou krčkem.

 

 

   
 

 

Správa CHKO Jizerské hory

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt