Správa CHKO Jizerské hory >> Informujeme >> Aktuality >> Za památným stromem

Za památným stromem

Za památným stromem

6.11.2012

Buk Na Hrázi neodolal silnému větru

Ač v mnohých místech Jizerských hor nedošla předpověď meteorologů o silném větru začátkem listopadu naplnění, údolí Holubího potoka vichr nevynechal a svou oběť si zde našel.

 

V brzkých ranních hodinách 1. listopadu 2012 se poryv větru opřel do z části ještě olistěné koruny památného buku lesního, který rostl v rohu zahrady hájenky Na Hrázi, kousek od Šolcova rybníku. Buk byl již léta sužován houbami a v červnu roku 2010 se ulomila silná kosterní větev. Do té doby postoupila hniloba kmene v místě nasazení koruny natolik, že dřevo zde již nemělo svou potřebnou pružnost a pevnost a strom nedokázal čelit síle větru. Celá koruna se s výjimkou jediné větve odlomila a s ohlušujícím rachotem dopadla na blízkou cestu a louku. Na odlomených větvích se teprve ukázalo, jakého rozsahu poškození hnilobou bylo. Doposud jsme vážnost situace pouze odhadovali z množství plodnic hub v koruně. Byli jsme si vědomi toho, že tento majestátní buk již pomalu boj s nepřízní osudu prohrává, ale že zkáza přijde takto brzy, nikdo nečekal.

 

Ve čtvrtek 1. listopadu 2012 tak nejen Jizerské hory, ale celý liberecký kraj přišel o pravděpodobně nejmohutnější buk lesní (obvod kmene činil 600 cm a výška stromu 32 m).

 

A co bude dál? Správa CHKO Jizerské hory v blízké době zruší ochranu tohoto stromu a jak bude naloženo s torzem kmene, není ještě rozhodnuto.

 

 

vlevo snímek ze 7.3.2012 (foto P. Menclová), vpravo z 5.11.2012 (foto T. Korytář)

 

 

Správa CHKO Jizerské hory

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt